Algoloji
04 Temmuz 2019

Uluslararası Ağrı Çalışması Derneğinin tanımına göre ağrı; var olan veya olası doku hasarı ile ilgili veya bu hasar ile tanımlanabilen hoşa gitmeyen, duysal ve duygusal bir deneyimdir. Hastalığın olağan seyrinden veya bir yaralanmanın iyileşme süresinden çok daha uzun, aylar, hatta yıllar boyu aralıklarla devam eden ağrıya kronik ağrı adı verilir. Algoloji yan dal polikliniğimizde fizik tedavi ve rehabilitasyon, ortopedi, nöroloji, beyin cerrahisi, onkoloji ve çocuk hastalıkları uzmanları tarafından yönlendirilen kronik ağrılı hastaların tetkik ve muayeneleri değerlendirilip girişimsel ağrı tedavileri uygulanmaktadır.

Algoloji yan dal polikliğimizde boyun – omuz – kol ağrıları; boyun fıtığı ağrıları, bel ağrıları ve bel fıtığı ağrıları, damarsal ağrılar; kas-eklem ağrıları; fibromiyalji; baş ağrısı (migren, küme ve atipik yüz ağrıları); trigeminal nevralji;  nöropatik ağrılar (karpal tünel sendromu gibi sinir sıkışmasına bağlı ağrılar), kanser ağrısı, zona ve ampütasyona bağlı ağrılar Ultrason cihazı kullanılarak girişimsel yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Hekimleri tarafından yeşil listeden Algoloji birimine yönlendirilen hastalar 182’yi arayarak MHRS’den muayene randevusu alabilirler. Algoloji polikliniğine başvuran hastalarımızın daha önce yapılan tetkik sonuçlarını ve kullandıkları ilaçları yanında getirmeleri gerekmektedir.

Hafta içi her pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe gündüz poliklinik hizmeti verilmekte ve öğleden sonra girişimsel işlemler uygulanmaktadır. Cuma günleri Çocuk Baş Ağrısı polikliniği yapılmaktadır.